W dniu 4.06.2014 odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Imprezę zorganizował Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Scenki takie jak: oparzenie - zwykłe poparzenie I i II stopnia sytuacja pt: sąsiadka przybiega i krzyczy że ma oparzone ręce, zwykła sytuacja z dnia codziennego - postępowanie jak pomóc, zaopatrzyć. Wypadek motocyklisty - ulica zderzenie samochodu z motocyklistą, poszkodowany złamana ręka lub noga i drobne krwawienia- jak zaopatrzyć i jak ustabilizować złamaną kończynę Urazówka - wbite ciało obce, rowerzysta wypadł z drogi i nabił się na ogrodzenie- jak zaopatrzyć, jak uspokoić taką osobę i kiedy wezwać pogotowie Uciskanie klatki piersiowej- podstawowa scenka w pierwszej pomocy, co zrobić z osobą w zatrzymaniu krążenia, algorytm RKO oraz użycie AED, jak użyć i w którym momencie oczywiście nie zapominając o wezwaniu pogotowia. Cukrzyk - prosta scenka a jednak przysporzyła najwięcej kłopotów zespołom. Osoba nieprzytomna na przystanku z widoczna opaską cukrzyka - ułożenie w pozycji bocznej ustalonej, wezwanie pomocy W trakcie scenek była poprowadzona konferencja dla nauczycieli i opiekunów grup praz dla innych obserwatorów. Konferencje poprowadził świetny ratownik Adam Gorgol tematy : - mistrzostwa pierwszej pomocy z perspektywy sędziego-skuteczne metody nauczania pierwszej pomocy teoria czy praktyka?
Była możliwość oddania krwi oraz obejrzenia na czym polega intubacja poszkodowanego. Odbyła się również scenka dla nauczycieli z krótkiego algorytmu RKO, zdobyty punkt przez opiekuna leciał na konto zespołu z danej szkoły. Zespoły które nie zostały zadysponowane na scenkę najpierw musiały poradzić sobie z testem teoretycznym. Test teoretyczny składał się z 30 pytań dot. pierwszej pomocy i ich wytycznych. Zespoły po przejściu testu teoretycznego szły na scenki natomiast zespoły które zakończyły rywalizacje na scenkach kierowały się na test. Po wszystkim odbył się pokaz zespołu studentów ratownictwa medycznego: Wezwanie do wybuchu gazu w budynku uczelni. Poszkodowany wypadł przez okno z pierwszego piętra. Po przyjeździe , ZRM ocenił stan poszkodowanego i zabezpieczył urazy -  czyli oparzenie przedramienia i ustabilizowali ciało obce. Po przełożeniu na deskę ortopedyczna, pacjent doznał nagłego zatrzymania krążenia. Po skutecznej defibrylacji pacjent odzyskał tętno. Zespół ratowników udał się z pacjentem na SOR.

Następnie były podziękowania dla sponsorów oraz organizatorów, ale i również dla uczestników i gości, rozdanie nagród w których między innymi sponsorowane (firma Koga) zostały kursy pierwszej pomocy dla 3 pierwszych miejsc.
Licea:
V LO w Krakowie - I miejsce
II LO ogólnokształcące w Rabce - II miejsce
Zespół szkół w Wadowicach - III miejsce
Gimnazja:
I prywatne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Smrokowie - I miejsce
II gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziszowie - II miejsce
Prywatne gimnazjum im. Jana Pawła II w Kacicach - III miejsce

Sędziami podczas Mistrzostw byli kadeci Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Muzeum Ratownictwa w Krakowie wystawiło ? karetkę VW LT-35, Radiowóz Milicji UAZ oraz drabinę mechaniczną Magirus.
 
Podziękowania dla Joanny Kowal. Współorganizatorem mistrzostw był RoadSafe.pl - Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ratownictwa.