Budowa nowej idei:

Młodszy kpt. Artur Luzar dla Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie:

Sama forma luźnego, nieformalnego spotkania, a przy okazji rozmowy o tematach ważnych i istotnych z punktu widzenia jakiejś grupy hobbystów, pasjonatów, czy też - jak w przypadku FireInspire profesjonalistów nie jest niczym nowym. Tego typu spotkania organizują informatycy, managerowie, marketingowcy, filmowcy czy też architekci. W szeroko pojętej branży bezpieczeństwa organizują je także ratownicy medyczni w znanych już w całej Polsce spotkaniach z cyklu "Ratownictwo Po Godzinach". Dlaczego więc nie mieliby ich mieć strażacy? Od dawna marzyłem o tym, aby stworzyć nieformalną przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń oraz pomysłów pomiędzy strażakami Państwowej Straży Pożarnej, druhami ochotniczej straży pożarnej oraz innymi osobami związanymi z ratownictwem. Sądzę, że spotkanie na neutralnym gruncie, przy kuflu dobrego piwa lub aromatycznej kawy wyzwoli w uczestnikach poczucie, że warto się dzielić z innymi swoją wiedzą, doświadczeniem i przeżytymi akcjami. Między innymi po to, aby uczyć się na błędach innych i czerpać wiedzę w sympatycznym koleżeńskim otoczeniu. W 2017 roku chciałbym zorganizować 4 spotkania z cyklu FireInspire. Każde z nich będzie miało temat przewodni i pod jego kątem będą zapraszani prelegenci
Na pierwszym spotkaniu poruszany będzie temat szeroko pojętej współpracy przy akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz poszukiwawczych. Stąd liczna obecność prelegentów należących do grup poszukiwawczo-ratowniczych. Są to akcje wymagające współpracy wielu podmiotów. Chciałbym poznać i przedstawić szerszej publiczności, w jaki sposób grupy odnajdują wspólną przestrzeń do współpracy. Od drugiego spotkania chciałbym skupić się na tematyce stricte pożarniczej.
Na spotkanie prelegenci jak i uczestnicy proszeni są o przejście w strojach cywilnych. Wydaje mi się, że jest to bardzo dobra okazja, aby poza murami jednostek, komend lub strażnic można było ze sobą porozmawiać bez względu na stopień służbowy czy zajmowane stanowisko. Bardzo mnie cieszy, że na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich korpusów służbowych.

W małopolsce w strukturach Państwowej, jak i zarówno Ochotniczej Straży Pożarnej działa kilka grup poszukiwawczo-ratowniczych. Do tego dochodzą także cywilne grupy poszukiwawczo-ratownicze oraz pierwsza w kraju działająca przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu Nieetatowa Policyjna Grupa do Działań Poszukiwawczych. Niestety wciąż nie dokońca w pełni jest wykorzystywany potencjał tych grup.
Podczas wydarzenia przemówią m.in.: Pan st. bryg. mgr inż. Sławomir Wojta - Zastępca Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, a także st.kpt. Piotr Marchewka - Oficer Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie, który na co dzień pełni służbę na zmianie III.

Plan wydarzenia:
18.00 Artur Luzar
18.10 Jacek Nitecki
18.30 Katarzyna Mędrzycka
18.50 Czas na dyskusję
19.00 Dyskusja panelowa (moderacja: Joanna Stojer-Polańska, Artur Luzar)
Małopolska GPR
Myślenicka GPR - Krzysztof Druzgała
GPR OSP Kęty
GPR OSP Goszcza
GPR OSP Nowy Sącz
20.00 Sławomir Wojta
20.20 Piotr Marchewka
20.40 Dyskusje uczestników