21.01.2017 - Kęty - Szkolenia RIT

 

21012017RIT1

W dniu 21.01.2017r., gościnnie Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie uczestniczyło w warsztatach szkoleniowych z RIT w OSP Kęty. Warsztaty prowadził instruktor CFBT.pl Marcin Chuchro. Przed rozpoczęciem ćwiczeń odbył się apel, gdzie strażacy minutą ciszy uczcili pamięć kilkudziesięciu Teherańskich strażaków poległych dwa dni temu w pożarze wieżowca. Na początku szkolenia zostały przeprowadzone 3 scenariusze, w których strażacy musieli dotrzeć do rannego strażaka a następnie wydostać go z płonącego budynku. W celu urealnienia warunków jakie panują przy prawdziwym pożarze strażakom działającym w strefie zadymienia zostały zaklejone maski folią.

Następnie zostały omówione kwestie takie jak - kiedy i jak wzywać pomocy ?, działania strażaka po wezwaniu pomocy, działania KDR po wezwaniu pomocy przez strażaka, działania jakie warto/należy podjąć przed wezwaniem pomocy, kontrola czasu pracy w AOUO. Kolejnym punktem szkoleń było pokazanie metod ewakuacji strażak po płaski, w dół, w górę, jedno i dwuosobowo itp., przez instruktora Marcina.

Na zakończenie szkoleń został przeprowadzone kolejne ćwiczenie praktyczne, w którym strażacy mogli wykorzystać nowo nabytą wiedzę.

RIT (ang. rapid intervention team) - To Grupy Szybkiego Reagowania, której podstawowym zadaniem na miejscu zdarzenia jest odnalezienie i uratowanie nieprzytomnego lub unieruchomionego strażaka.