01.01.2019 - Kraków, ul. Portowa - tragiczny w skutkach pożar altany

01012019altana

W dniu 01.01.2019 roku około godziny 11:00 w Krakowie przy ulicy Portowej doszło do pożaru altany.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zabezpieczeniu i rozpoznaniu zastępów z JRG-4 stwierdzono pożar altany na ogródkach działkowych.
Na palącą się altanę podano dwa prądy wody w natarciu i w obronie sąsiedniego budynku altany na przyległej działce. Z informacji uzyskanych od jednego z działkowiczów wynikało, iż wewnątrz znajduje się butla gazowa oraz może być osoba, która zamieszkuje altanę. Do budynku wprowadzono strażaków zabezpieczonych w aparatach ochrony układu oddechowego. Po dotarciu do pomieszczenia natrafiono na butlę gazową, którą wyniesiono na zewnątrz. Strażacy ponownie zostali wprowadzeni do budynku, gdzie odnaleźli osobę (mężczyzna) i ewakuowali ją na zewnątrz przekazując będącemu na miejscu działań ZRM. Z uwagi na obrażenia jakie doznał poszkodowany  - ratownicy medyczni odstąpili od Medycznych Czynności Ratunkowych. W późniejszej fazie działań przybył zespół reanimacyjno-transportowy KPR wraz z lekarzem, który stwierdził zgon ewakuowanego mężczyzny. W trakcie prac rozbiórkowych poszkodowanych został jeden ze strażaków. Z urazem nogi przetransportowany został na SOR celem udzielenia niezbędnej pomocy.

W trakcie dogaszania pogorzeliska nie ujawniono więcej żadnych osób.
W działaniach udział brały zastępy: GBARt 2,5/25 MAN i GCBA 5/24 Scania z JRG-4, GCBAPrRt 4,5/32 - 250 SCANIA z JRG-1, GCBA 6+4/64 MAN, SLRr wraz z Oficerem Operacyjnym SKKM. Miejsce zdarzenia osobiście dozorował I Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie. 
Obecni na miejscu byli również funkcjonariusze KMP Kraków oraz ZRM K01-008 i ZRT Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.