wydział ruchu drogowego KMP Kraków

 
WRD KMP 2
 

Zakresem działań Wydziału Ruchu Drogowego obejmuje:

- analizowanie stanu bezpieczeństwa i porządku na drogach publicznych, badanie przyczyn i okoliczności powstawania zdarzeń drogowych,

- organizowanie i sprawowanie nadzoru nad ruchem na podstawowej sieci dróg miasta, w tym prowadzenie,

- wykonawstwo czynności na miejscach zdarzeń drogowych oraz prowadzenie postępowań w sprawach o wykroczenia zaistniałe na drogach publicznych,

- organizowanie działalności profilaktyczno - wychowawczej w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz współpracę w tym zakresie z placówkami oświatowymi i lokalnymi środkami masowego przekazu,

- zabezpieczenia delegacji krajowych i zagranicznych oraz imprez i zawodów sportowych organizowanych na drogach publicznych,

- rejestrowanie naruszeń przepisów ruchu drogowego, orzeczeń organów uprawnionych do nakładania kar w postępowaniu administracyjnym oraz kierowanie na badania lekarskie i psychologiczne kierujących pojazdami,

- współpracę z organami i instytucjami w zakresie inżynierii drogowej,

- współdziałanie z innymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi Policji w sprawach,

- współdziałanie z podmiotami prowadzącymi parkingi strzeżone i Urzędami Skarbowymi w zakresie przetrzymywania na parkingach pojazdów zabezpieczonych przez policjantów WRD oraz przekazywania ich na rzecz skarbu państwa,

- współpracę z Urzędem Miasta Krakowa, Urzędem Marszałkowskim oraz z Inspekcją Transportu Drogowego w zakresie organizacji i kierowania ruchem drogowym oraz w zakresie kontroli transportu drogowego. 

WRD KMP 2
WRD KMP 2
WRD KMP 2

ambulans pogotowia ruchu drogowego

 WRD KMP 3

Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na podwoziu Volkswagena.

Pojazdy zakupiono w ramach przedsięwzięcia KGP "Bezpieczniej na drogach - Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Marka: Volkswagen
Model: Crafter 2.0 TDI
Moc silnika: 177 KM
Zabudowa: AMZ
Rocznik: 2021

Sygnalizacja świetlna:
- Belka LED Federal Signal Vama Kairos P5000
- 4x lampy kierunkowe LED Federal Signal Vama Nanoled
- 2x lampy pojedyncze LED Federal Signal Vama Geminis

Sygnalizacja dźwiękowa:
- Modulator dźwiękowy Federal Signal Vama AS-320
- Głośnik Federal Signal AS124

Wyposażenie m.in.:
- komputer,
- drukarkę,
- agregat prądotwórczy,
- maszt świetlny,
- tablica świetlna wyświetlająca znak "UWAGA WYPADEK",
- sprzęt do obsługi zdarzeń drogowych: zestaw znaków drogowych, lampy i dyski świetlne, pachołki drogowe, drogomierz, parawan, aparat fotograficzny i inne.

Dwa pojazdy APRD trafiły do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, po jednym samochodzie otrzymały: Komendy Miejskie w Tarnowie i Nowym Sączu oraz Komendy Powiatowe w Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Oświęcimiu i Wadowicach a także Komisariat Autostradowy Policji.


Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego na podwoziu Renault Master niegdyś służący w WRD KMP Kraków. Pojazd po wielu latach służby zastąpiony został nowymi pojazdami na podwoziu Volkswagena Craftera. Marka: Renault. Pojazdy w zabudowie firmy Gruau posiadały silnik o mocy 145 KM i napęd 4x2.

Marka: Renault 
Model: Master 
Moc silnika: 145 KM
Zabudowa: Gruau
Napęd: 4x2

Sygnalizacja świetlna: 
- 1x belka zespolona Elektra 
- 2x lampy pojedyncze Elektra 
- 2x lampy kierunkowe 

Sygnalizacja dźwiękowa: 
- Modulator dźwiękowy Elektra GES 110

Wyposażenie jakie znajdowało się w pojeździe to między innymi agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, pachołki drogowe, drabinka, gaśnica, umywalka, sprzęt pomiarowy czy znaki ostrzegawcze. Na dachu pojazdu umieszczono również podnoszony oraz podświetlany znak ostrzegawczy. Zamontowano również oświetlenie robocze pola pracy - dwie lampy na bokach oraz dwie lapy z tyłu pojazdu. Motocykle BMW R1250RT

 

Motocykle BMW R 1250 RT.

Motocykle BMW R1250 RT posiadają dwucylindrowy silnik typu bokser o pojemności 1254 cm3 generujący moc 136 KM i moment obrotowy 143 Nm. Pojazdy rozpędzają się do prędkości 100 km/h w 3 sekundy. 

Oznakowanie motocykli jest zgodnie z nowym wzorem oraz wyposażone w liczne odblaski i ledowe światła uprzywilejowania.

Fabryczne wyposażenie nowo zakupionych motocykli obejmuje m.in.:
- wyświetlacz TFT o przekątnej 10,25-cala,
- przednie reflektory LED,
- regulowaną szybę,
- wiele różnych systemów poprawiających komfort i bezpieczeństwo kierującego,
- podgrzewane siedzenie i manetki.

Motocykle są jednoosobowe, a na miejscu pasażera znajduje się zintegrowany kufer z centralą radiową.

Koszt jednej maszyny to blisko 128 tysięcy złotych.


ETDie - ekipa techniki drogowej i ekologi

 

Radiowozy Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii przygotowane są do kontroli stanu technicznego pojazdów w warunkach drogowych. Zadaniem policjantów ruchu drogowego wykorzystujących pojazdy ETDiE jest eliminowanie z ruchu pojazdów niespełniających norm ekologicznych i będących w złym stanie technicznym.

Marka: Volkswagen
Model: Crafter 2.0 TDI
Moc silnika: 177 KM
Zabudowa: AMZ-Kutno
Rocznik: 2023
Numer taktyczny: GG180

Sygnalizacja świetlna:
- 1x belka LED Federal Signal Vama Kairos P5000
- 4x lampy kierunkowe LED Federal Signal Vama Nanoled
- 2x lampy pojedyncze LED Federal Signal Geminis

Sygnalizacja dźwiękowa:
- Modulator dźwiękowy Federal Signal Vama AS-320
- Głośnik Federal Signal AS 124

Na wyposażeniu radiowozu znajdują się między innymi dymomierz, opóźnieniomierz, analizator spalin i przyrząd do pomiaru przepuszczalności światła, komplet znaków drogowych i lamp ostrzegawczych potrzebnych na miejscu prowadzenia kontroli i kolczatka drogowa. Wysoki komfort pracy policjantów zapewni także wyposażenie w części biurowej pojazdu. Wielofunkcyjne urządzenie drukujące, komputer czy aparat to tylko jedne z wielu sprzętów ułatwiających funkcjonariuszom pracę na miejscu kontroli drogowe. Na pojeździe zamontowane zostało również oświetlenie robocze pola pracy w technologii LED - dwa punkty świetlne po bokach pojazdu oraz z tyły. Z tyłu pojazdu zamontowano również falę świetlną.

W 2023 roku flotę pojazdów małopolskiego garnizonu zasiliły cztery nowe specjalistyczne furgony ETDiE. 4 pojazdy trafiły do komend miejskich Policji w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu oraz Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Koszt jednego pojazdu wraz z wyposażeniem wyniósł 595 tysięcy złotych, a zakup został sfinansowany z budżetu Policji, która na ten cel pozyskała dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Marka: Fiat
Model: Ducato
Moc silnika: 200 KM
Zabudowa: AMZ-Kutno
Rocznik: 2012
Numer taktyczny: G155

Sygnalizacja świetlna:
- 1x belka stroboskopowa serii Phoenix P3000 Federal Signal Vama
- 2x lampa kierunkowa Microled Sputnik Federal Signal Vama
- 2x lampa LE-106 Federal Signal Vama

Sygnalizacja dźwiękowa:
- Federal Signal Vama AS-422

W części "biurowej" radiowozu znajdują się dwa stoliki, fotele oraz szuflady, regały i półki mogące pomieścić potrzebną dokumentację. W samochodzie na miejscu można przesłuchać świadków zdarzenia, sporządzić szkice, dokumentację a także wydrukować potrzebne rzeczy. Przyciemniane szyby i klimatyzacja, a także ogrzewanie postojowe sprawiają, że autem można pracować zarówno w najbardziej upalny jak i zimny dzień. Wyposażenie dodatkowe znajduje się w tylnej części pojazdu. Oprócz analizatora spalin, generatora prądu oraz innych urządzeń przydatnych policjantom z wydziału ruchu drogowego znajdziemy tu również niewielką podświetlaną toaletkę, a także halogeny mogące dokładnie oświetlić miejsce zdarzenia. Na zewnątrz pojazdu zamontowano oświetlenie robocze pola pracy - dwie sztuki po bokach oraz dwie z tyłu pojazdu.

Auto wraz z dodatkowym wyposażeniem kosztowało ponad 200 tys. złotych.