09.2024 - Krakowskie służby mundurowe i podmioty ratunkowe z pomocą w województwie dolnośląskim, opolskim oraz lubuskim.
Opady deszczu, jakie przeszły w południowej Polski między 12 a 16 września 2024 roku związane były niżem genueńskim ?Borys?, który przyczynił się do silnych i intensywnych opadów deszczu. W wyniku tego w województwach dolnośląskim oraz opolskim doszło do powodzi. W działania przeciwpowodziowe, powodziowe oraz popowodziowe włączyły się służby mundurowe i podmioty ratunkowe z całej Polski.
Na pomoc ruszyli również ratownicy i funkcjonariusze z Krakowa.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Krakowa:
Ratownicy Krakowskiego WOPR z własnej inicjatywy ruszyli 14 września z ratowniczym wsparciem dla kolegów z Wodnej Służby Ratowniczej działającej we Wrocławiu. Z bazy WSR ratownicy każdego dnia i nocy przez sześć dni wyruszali z pomocą na tereny objęte powodzią. W działaniach brało udział siedmiu ratowników, dwa pojazdy terenowe, jedna łódź i sprzęt specjalistyczny. Działania WOPRowców polegały na ewakuacji poszkodowanych, udzielaniu pierwszej pomocy, dostarczaniu wody oraz innych produktów do ludzi pozostałych w swoich domach i mieszkaniach oraz patrolowaniu i kontroli akwenów.
Państwowa Straż Pożarna z Krakowa:
Na miejsce powodzi skierowani zostali funkcjonariusze Krakowskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, a także kadeci oraz ratownicy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Z krakowskiej JRG 2 na miejsce działań udał się brygadier Piotr Marchewka, który wykonywał prace w sztabie działań ratowniczych. Ratownicy z JRG 5 na miejsce zostali zadysponowani wraz ze sprzętem inżynieryjnym w postaci koparko-ładowarki w celu odgruzowywania zalanych miejscowości. Dodatkowo JRG 5 z wykorzystaniem pojazdów kwatermistrzowskich wykonywała transporty na tereny powodziowe z rzeczami uzbieranymi dla powodzian. Z JRG 6 Kraków na miejsce zadysponowani zostali ratownicy wraz z przyczepą z agregatem pompowym Gniotpol, którego wydajność wynosi 750 litrów na sekundę. Ich zadaniem było wypompowywanie wody z zalanych miejscowości. Ratownicy z JRG 7 oraz JRG 6 udali się również się na miejsce z bezzałogowymi statkami powietrznymi, gdzie przy ich pomocy monitorowali wyznaczone strefy i przekazywali obraz do sztabu, a także patrolowali poziom zbiorników i rozlewisk.
Krakowska Szkoła Aspirantów PSP w dniu 15 września w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego została zadysponowana samochodem dowodzenia i łączności do miejscowości Nysa, gdzie głównym zadaniem funkcjonariuszy szkoły jest utworzenie w budynku Izby Celno-Skarbowej doraźnego stanowiska kierowania Komendy Powiatowej w Nysie, która ucierpiała w wyniku podtopień. W dniu 16 września SA PSP Kraków wykonała transport do Komendy Powiatowej w Kędzierzynie Koźlu z zapasem worków i plandek powodziowych z Magazynu Centralnego Komendanta Głównego PSP znajdującego się na terenie szkoły. Transport wykonali ratownicy przy pomocy dwóch pojazdów kwatermistrzowskich oraz jednego pojazdu specjalistycznego do przewozu kontenerów wraz z kontenerem kwatermistrzowskim.. W dniu 17 września, na podstawie dyspozycji Komendy Głównej wysłano na teren województwa opolskiego dodatkowe siły i środki w postaci autobusu wraz z kadetami, ciężkiego pojazdu specjalistycznego do przewozu kontenerów wraz z kontenerem pompowym oraz lekki pojazd rozpoznawczo-ratowniczy z dowódcą. Ich zadania na miejscu polegały na usuwania skutków popowodziowych. Dodatkowo w godzinach wieczornych tego dnia na miejsce zostały wysłane dwa pojazdy kwatermistrzowskie oraz jeden pojazd specjalistyczny do przewozu kontenerów z transportem zapasów z Centralnego Magazynu Komendanta Głównego PSP obejmujący geowłókninę oraz zapory przeciwpowodziowe do KP PSP Kędzierzyn Koźle. W dniu 18 września, do działań powodziowych ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie wyruszył sprzęt inżynieryjny w postaci ciężkiego pojazdu specjalistycznego do przewozu kontenerów wraz z kontenerem do transportu piasku oraz ładowarka Manitou wraz z pełnym osprzętem. W dniu 19 września do Głuchołaz na wniosek Pełnomocnika Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do usuwania skutków powodzi zadysponowany został nadbryg. Piotr Filipek - Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w celu budowania struktur sztabu koordynującego działania służb na miejscu. Tego samego dnia do działań został zadysponowany szkolny komponent medyczny do miejscowości Stronie Śląskie na którego bazie stworzono szpital polowy. Personel mobilnego Modułu Medycznego stanowią ratownicy medyczni z Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie wraz z lekarzem oraz ratownicy Grupy Ratownictwa Medycznego " Małopolska 1". Na dzień 24.09.2024 r., szpital polowy udzielił pomocy 60 pacjentom.
Policja z Krakowa:
Policjanci z Krakowa od początku powodzi wspomagali działania ratunkowe na zagrożonych terenach. Na miejsce został zadysponowany śmigłowiec z Sekcji Lotnictwa Policji KWP Kraków Bell-407 SN-83XP (A-109), który wykorzystywany był do monitorowania terenów popowodziowych. Na miejsce skierowano również pojazd ciężarowy typu cysterna z paliwem lotniczym. Dodatkowo na miejsce udali się policyjni psychologowie z KWP Kraków, którzy udzielali pomocy psychologicznej. W dniu 21 września na miejsce skierowano 47 funkcjonariuszy ze stanu I oraz V (nowosądecka) kompanii Oddziału Prewencji Policji w Krakowie do działań w powiecie słubickim w województwie lubuskim. Mundurowi z Krakowa wspierali działania KPP w Słubicach, jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz Wojska Polskiego w związku z nadchodzącą falą powodziową. Policjanci uczestniczyli między innymi w umacnianiu i patrolowaniu wałów czy workowaniu. W dniu 23 września na teren województwa dolnośląskiego udali się funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, którzy na obszarach dotkniętych powodzią wspierają działania służb, a także niosą pomoc potrzebującym.
Ochotnicze Straże Pożarne z Krakowa i powiatu krakowskiego:
Wielu druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z Krakowa i powiatu krakowskiego udało się w miejsca dotknięte powodzią, gdzie zawieźli sprzęt, środki czystości czy też żywność zebraną na zbiórkach dla powodzian. Na miejscu wspierali działania polegające na workowaniu, umacnianiu wałów, wypompowywaniu wody czy też odgruzowywaniu miejscowości popowodziowych.
Zebrane informacje aktualne są na dzień 25.09.2024 r.