15.11.2014 - Kraków, ul Dojazdowa 4 - Ćwiczenia WOPR

 
W dniu 15 listopada bieżącego roku na terenie bazy krakowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Dojazdowej 4 odbyły się ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  W ćwiczeniach wystartowało osiem trzyosobowych drużyn, gdzie w każdej z nich musiała być przynajmniej jedna osoba z uprawnieniami sternika. Zespoły na wykonanie zadań miały maksymalnie 10 minut. Do zadań kierowników zespołów należało przekazanie odpowiedzi sędziom, wezwanie ZRM i przekazanie raportu.
 
Uczestnicy ćwiczeń mieli do wykonania 7 zadań (stacji):
 
I stacja miała miejsce na rzece Wiśle, gdzie na uczestników czekał w wodzie fantom, do którego zespół miał dopłynąć, wyciągnąć go z wody na deskę, dopłynąć do brzegu. Na brzegu ratownicy przystąpili do udzielania pomocy - należało sprawdzić czynności życiowe, okryć kocem termicznym oraz nawiązać kontakt słowny.
 
II stacja: Na ratowników czekał poszkodowany z wysiłkowym udarem cieplnym. Do zadań zespołu należała ocena pacjenta, wykrycie oznak udaru, postawienie przypuszczenia i wdrożenie odpowiedniego postępowania (ochładzanie metodami fizycznymi), nawiązanie kontaktu słownego.
 
III stacja: Osoba porażona prądem elektrycznym. Do zadań zespołu w pierwszej kolejności niezwłocznie należało zadbać o własne bezpieczeństwo, odciąć źródło prądu i przerwać porażenie poszkodowanego. Ratownicy musieli ocenić miejsce zdarzenia, w tym bezpieczeństwo oraz poszkodowanego, rozpoznać Nagłe Zatrzymanie Krążenia i wdrożyć wykonanie reanimacji krążeniowo-oddechowej. Do tego zadania każdy z uczestników zespołu prowadził RKO na swoim fantomie. Wezwanie ZRM oraz przekazanie pacjenta wraz z raportem czynności, które się wykonało.
 
IV stacja: Na uczestników w IV epizodzie czekała osoba poszkodowana, która doznała ataku padaczki. W momencie dotarcia zespołu do poszkodowanego zastają go gdy ma atak drgawek oraz toczy pianę z ust.
Zespół miał za zadanie zabezpieczyć poszkodowanego (stabilizacja kręgosłupa szyjnego, podłożenie koca pod głowę, ograniczenia występowania urazów).
 
V stacja: Poszkodowany został ranny podczas korzystania z piły. Ratownicy musieli zadbać o swoje bezpieczeństwo (sprawdzając czy piła jest wyłączona), ocenić stan pacjenta, zatamować krwotok, zadbać o komfort psychiczny, nawiązać kontakt słowny, wezwać ZRM oraz zdać raport dla zespołu karetki z czynności, które się wykonało.
 
VI stacja: W jednej z łodzi przypadkowa osoba znalazła dziecko! Do zadań ratowników należało  udzielenie Reanimacji Krążeniowo-Oddechowej dziecku (tętno wyczuwalne słabo, wolne 
 50/min) oraz wsparcie psychiczne dla kobiety, która znalazła dziecko, wezwanie pogotowia ratunkowego oraz przekazanie mu pacjenta a Policji świadka zdarzenia (kobieta, która znalazła dziecko).
 
VII stacja: Osoba, która upadła ze schodów - ratownicy mieli za zadanie: zadbać o bezpieczeństwo własne, wykonać prawidłowe  badanie urazowe, udzielić pierwszej pomocy, nawiązać kontakt słowny z poszkodowanym, wezwać medyków oraz zdać raport z czynności wykonanych na miejscu.
 
W ćwiczeniach udział wzięli również ratownicy WOPR działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorzanach oraz w Czernichowie.
 
Serdeczne podziękowania dla krakowskiego WOPR za możliwość wykonania reportażu z ćwiczeń.