16, 23.01. 2016 - Skawina - Warsztaty z pożarów wewnętrznych

 
W dniach 16 i 23 stycznia br., w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie I odbył się kurs z zakresu pożarów wewnętrznych. Pierwszego dnia przeprowadzone zostały zajęcia teoretyczne:
- zagrożenie ze strony substancji kancerogennych w trakcie i po działaniach straży pożarnej;
- etapy spalania paliw;
- rozwój pożaru od zapłonu do wygaśnięcia/ugaszenia;
- zmiany jakie dokonały się w pożarach kilkadziesiąt lat temu;
- kilka podstawowych informacji na temat sprawiania linii gaśniczych i o koniecznej wysokiej jakości sprzętu ratowniczego.
Następnie, w parku miejskim, odbyły się zajęcia praktyczne z technik operowania prądami gaśniczymi: chłodzenie gazów pożarowych, natarcie pośrednie, ołówkowanie, malowanie oraz omówiona została procedura otwarcia drzwi.
 
W drugim dniu strażacy skupili się mniej na teorii a spojrzeli na pożary od bardziej strażackiej strony (co bez pierwszego dnia warsztatów nie byłoby możliwe). Omówione zostały zjawiska pożarowe ? w teorii ale i na licznych filmach z prawdziwych zdarzeń a następnie zaprezentowane zostały one na makiecie z płyty. Druga makieta, domek czteropomieszczeniowy, została wykorzystana do pokazania różnych scenariuszy rozwoju pożaru oraz do przedstawienia ścieżek wentylacji w budynku, oraz jak strażacy mogą na nie wpływać. Zwieńczeniem dwudniowych warsztatów były zajęcia z ?czytania dymu? ? czyli prowadzenia rozpoznania metodą B-SAHF oraz omówienie najnowszych technik gaszenia pożarów w budynkach. 
 
Kursy przeprowadził Marcin Chuchro instruktor CFBT.pl. W kursie udział wzięli nasi redakcyjni koledzy, którzy reprezentowali swoje jednostki OSP tj. Bolechowice, Czarnochowice i Skawina I, a także obecni byli druhowie z OSP Skawina II (Korabniki) oraz OSP Dąbrowa. Warto nadmienić, że to już kolejny raz druhowie we właśnym zakresie, z własnej inicjatywy organizują warsztaty pod okiem doświadczonego instruktora, które przyczyniają się do doskonalania ich umejętności, które mają wpływ na skutecznie niesioną przez nich pomoc potrzebującym.