12.12.2017 - Kraków - Hybrydy dla krakowskiego garnizonu Policji

12122017P

W dniu 12 grudnia br. o godzinie 12 przed Urzędem Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych, odbyło się uroczyste przekazanie 20 oznakowanych radiowozów dla krakowskiego garnizonu Policji.

Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa oraz inspektor Rafał Leśniak - Komendant Miejski Policji w Krakowie wręczyli dziś krakowskim funkcjonariuszom kluczyki oraz dowody rejestracyjne do nowych radiowozów. Radiowozy, które dziś otrzymał krakowski garnizon Policji to Toyoty Auris Kombi, napędzane silnikiem hybrydowym o pojemności 1.8l oraz mocy blisko 140 KM. Całkowity koszt zakupu samochodów służbowych wynosi 1 860 000zł, co daje kwotę 93 000zł za sztukę. Zakup możliwy był dzięki środkom z Komendy Głównej Policji oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Pierwotnie Toyoty miały trafić do komisariatów I i II znajdujących się na terenie starego miasta oraz ogniw interwencyjnych Wydziału Sztab Policji KMP, gdzie miały być użytkowane przez załogi pełniące służbę na terenie podległym w/w KP. Jednak z uwagi na fakt, iż hybrydy nie nadają się do realizowania zadań postawionych Wydziałowi Sztabu Policji, w związku z czym zostały przydzielone do: Wydziału Ruchu Drogowego KMP, Wydziału Techniki Kryminalistycznej KMP oraz na komisariaty podległe Komendzie Miejskiej Policji. Z kolei dotychczas użytkowane Kie Cee'd z 2015 roku przez krakowskie KP zostały przekazane funkcjonariuszom WSzP KMP Kraków. Należy jednak zwrócić uwagę, iż to nadal nie są radiowozy, które spełniają w pełni oczekiwania samych użytkowników - czyli funkcjonariuszy Sztabu KMP, którzy na co dzień pełnią 12-godzinne służby i realizują wszystkie interwencje zlecone przez dyżurnego, wspierając również w działaniach komisariaty. Samochodami, które w pełni spełnią oczekiwania funkcjonariuszy i będą praktyczne w użyciu to Volkswagen Transporter 6-generacji. Pojazd ten posiada wysokie zawieszenie, co pozwala bez przeszkód wjechać na krawężnik, niż jak to się ma w przypadku Kia Cee'd. Posiada automatyczną skrzynię biegów, co np. w przypadku pościgów jest bardzo przydatne, bo pozwala policjantom obsługiwać sprzęt służbowy i najistotniejszy argument - bezpieczeństwo policjantów. Transportery posiadają tzw. "III-klasę" czyli monitorowaną klatkę do przewozu osób zatrzymanych.
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie również ze środków KGP oraz lokalnych samorządów zakupiła następujące radiowozy:

Hyundai i20 - 4 szt

Opel Astra Sports Tourer - 23 szt

Opel Mokka - 6 szt

Volkswagen T-6 - 1 szt.